Poliamória je skvelá

V prvej sérii seriálu „Succession“ na HBO šokovala dedička telekomunikačného impéria Shiv Roy (Sarah Snook) svojho partnera, spoločensky stúpajúceho Toma Wambsgansa (Matthew Macfadyen), keď s ním na ich svadobnú noc zdieľala svoje pochybnosti o monogamii. „Len premýšľam, či existuje príležitosť na niečo odlišné od celého toho zaboxovaného pochodu smrti,“ priznala ešte v šati. Tom, odhodlaný oženiť sa s niekým, kto je sociálne vyššie postavený, predstiera, že je s tým celým v poriadku, ale o sezónu neskôr odmietne ménage à trois na rodinnom jachte a z celého dohovoru sa vytratí, tvrdiac, že ho Shiv „unáša“ do „obchodnej dohody voľného sexu bez hraníc“.

Polyamory
Polyamory

Krátky prehľad populárnej kultúry vám povie, že Tom, okrem svojej kritiky laissez-faire kapitalizmu, zaostáva za dobou. Manželstvo sa poslednú dobu stalé. Kamkoľvek sa pozriete, dvere, ktoré páry za sebou zatvárajú, keď vstúpia do svätosti manželstva, sa nechávajú otvorené. Nudí sa s tradičným pomerom, prestížna televízia vymenila neveru za nový, mladší model, ktorý těží z otvorených vzťahov. V beletrii sa súhlasné ne-monogamie objavila v rade nedávnych kníh, vrátane „Luster“ (2020) od Raven Leilani, „Acts of Service“ (2022) od Lillian Fishman a románu „Couplets“ (2023) od Maggie Millner, ktorého názov sa hraje s prekrývajúcou sa povahou párovania medzi polyamórnymi mladými Brooklyňanmi. Vo filmoch bol pár nahradený moderným throuple, s filmami ako „Passages“ (2023) a budúcim „Challengers“ naháňajúcimi vzrušenie z tretej osoby. V marci 2023 premiérovala Gucci reklamu na parfum s Juliou Garner, Elliotom Pageom a A$AP Rocky, ktorí sa všetci milujúcne pozerali jeden na druhého pri piesni doo-wop z päťdesiatych rokov „Life Is But a Dream“. Video je opísané slovami „Spoločne vytvorte svet otvoreného blaženstva v novej kampani Gucci Guilty.“ Menáž à trois sa stala tak trendy, že vo piatom sérii seriálu „The Crown“ na Netflixe chýba pikantnosť slávnej poznámky princeznej Diany Martinovi Bashirovi o manželovom vzťahu s Camillou Parker Bowles: „V tejto svadbe nás bolo troch, takže to bolo trochu preplnené.“ Ak niečo, podľa dnešných štandardov nie sú tri dosť spoločnosti. „Riverdale“, adaptácia klasických komiksov Archieho od CW, ukončila svoj seriál odhalením, že Archie, Veronica, Jughead a Betty sú všetci v romantickom „quad“.

Čo robia všetky tieto otvorené páry, throuple a polycules náhle v kultúre, okrem toho, že sú jeden pre druhého? Do istej miery sa umenie doťahuje k životu. Až 51 percent dospelých mladších ako tridsať rokov povedalo v prieskume Pew Research v roku 2023, že otvorený manželský vzťah je „akceptovateľný“, a dvadsať percent všetkých Američanov hlási, že experimentuje s nejakou formou ne-monogamie. Mimomanželské „zapletenia“ Willa a Jady Pinkett Smithových boli témou bulvárnych správ posledné dva roky. (Pinkett Smith raz objasnila, že ich manželstvo nie je „otvorené“, ale skôr je to „vzťah transparentnosti“.) V roku 2020 reality show „House Hunters“ na HGTV sledovala throuple, ktoré sa snažilo nájsť svoj domov snov – s trojitým umývadlom. Rok predtým mesto Somerville v Massachusetts umožnilo, aby boli domáce partnerstvá tvorené „dvoma alebo viacerými“ osobami.

Niektorí, ako terapeutka (a autorka „Open Monogamy, A Guide to Co-Creating Your Ideal Relationship Agreement“, 2021) Tammy Nelson, pripisujú prijatie väčšieho počtu partnerov nudze vzniknutej pandémiou; po tom, čo boli s jednou osobou celý deň každý deň, je podľa nich párom pripraveným otvoriť sa viac ako ich bublina. Nelson je súčasťou skupiny terapeutov, poradcov a spisovateľov rád, vrátane Esther Perel a kolumnistu „Savage Love“ Dana Savagea, ktorí nabádajú manželské páry, aby flexibilne premýšľali o monogamii. Ich rady našli priaznivého poslucháča medzi bohatými účastníkmi „festivalov nápadov“, ktorí sa objav

ili na prednáškach v spoločnosti Google, SXSW a Aspen Institute.

Nový skepticismus voči monogamii bohatých dostáva nejaký čas v populárnom úspechu z doby pandémie „The White Lotus“. Show si robí srandu z vyššej triedy, ako sa túla po päťhviezdičkových rezortoch na Havaji a v Sicílii, prežúva lásku, peniaze a nemožnosť pre ľudí v ich daňovom pásmu oddeliť jedno od druhého. V najnovšej sérii sú Ethan (Will Sharpe) a Harper (Aubrey Plaza) atraktívny mladý pár uväznený v manželstve bez sexu – až kým si nespravia dovolenku s monogamným Cameronom (Theo James) a Daphne (Meghann Fahy). Po tom, ako Cameron a Harper strávia nezaznamenaný čas spolu v hotelovej izbe, Ethan vyhľadá neotravovanú Daphne, ktorá si oddychuje na pláži, aby jej povedal o podozreniach, že medzi ich manželmi niečo bolo. Krátka obava na tvári Daphne sa rýchlo zmení – v drámoce nenápadného výkonu Fahy – na šibalský úsmev. “Trochu záhad? Je to dosť sexy,” ubezpečuje Ethana, než ho zvádza do zátoky pri mori. Tú noc Ethan a Harper majú sex, rany ich manželstva sú hojené niečím navyše.

„The White Lotus“ nie je jediným nedávnym kultúrnym dielom, ktoré ukazuje, že bohatí používajú ne-monogamiu ako vakcínu proti drahému rozvodu. V roku 2021 remake HBO „Scenes from a Marriage“, Mira (Jessica Chastain) a Jonathan (Oscar Isaac), vysoko postavený výkonný pre technologickú spoločnosť a profesor, sú na večeri s priateľmi Peterom (Corey Stoll) a Kate (Nicole Beharie), ktorí sú v otvorenom manželstve. Keď boli monogamní, hovorí Kate Mire, takmer vôbec sa nemilovali a teraz – “Doviedla som ho k vyčerpaniu,” chváli sa Kate.

Tieto šou s bohatými páry pripravenými experimentovať s otvorenými vzťahmi ako manželským povzbudením zobrazujú prekvapujúcu osud radikálneho sociálneho návrhu. Ne-monogamia, kedysi doménou utopických komunít ako Oneida, ktoré pohŕdali manželstvom ako len ďalšou formou súkromného vlastníctva, sa stále viac prezentuje nie ako hrozba pre buržoázne manželstvo, ale skôr ako spôsob, ako zachrániť inštitúciu a všetko, čo ponúka.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja