Hlavné turistické atrakcie Gotického štvrťa v Barcelone

Katedrála Svätého Kríža a Svätej Eulálie – katedrála v Barcelone, založená v 13. storočí, majstrovské dielo gotiky. Katedrála bola postavená počas šiestich storočí. Budova vznikla na mieste pôvodného kresťanského kostola zničeného Al-Mansurom. Z pôvodnej stavby sa zachoval len krstiteľnica. Hlavný fasáda a zvonica boli dokončené na konci 19. storočia v neogotickom štýle. Interiér katedrály je pôsobivý: od nádherného chóru a kazateľnice až po kryptu, kde spočívajú ostatky Svätej Eulálie.

Santa Maria del Pi – krásna gotická bazilika zo 14. storočia. Klenutý strop patrí k najvyšším v Španielsku a štyri vitráže sú pôvodné (dielo Josepa Ravella). Katedrála má vežu vysokú 54 metrov, čo je najvyššia stredoveká stavba Starého Mesta.

Mestská radnica – nachádza sa na Plaça de Sant Jaume, založená v 14. storočí. Stojí na mieste bývalého rímskeho fóra. Mestská radnica má neoklasicistickú fasádu, ktorá skrýva svoju gotickú minulosť.

Barchino – sochárska kompozícia z 7 obrovských písmen, umiestnená proti rímskemu múru. Zobrazuje staré meno katalánskej metropoly.

Kostol svätého Filipa Neriho – malá náboženská stavba ukrytá na malebnom námestí s romantickou atmosférou.

Rímsky múr a starý akvadukt (Casa de l’Ardiaca) – obklopuje Plaça Nova. Tu sa od 12. storočia nachádzal sídlo cirkevnej diecézy.

Sant Just i Pastor – považuje sa za najstarší kostol v Barcelone. Bol založený v 9. storočí po franskobiskupskom dobytí. Z románskeho a gotického kostola, bohužiaľ, takmer nič nezostalo.

Plaça Ramon Berenguer el Gran a ulica Laietana – časť rímskeho múra so gotickou kaplnkou svätej Agáty. Táto oblasť je veľkolepou zmesou dvoch rôznych období – rímskeho a stredovekého. Pôvodne mala mestská opevnenie 74 veží a múr bol 16 metrov vysoký. Kráľovská kaplnka svätej Agáty bola postavená v 14. storočí.

Barcelona
Barcelona

Plaça del Rei – jedno z najkúzlenejších námestí v Barcelone, skutočný gotický súbor. Tu sa nachádzajú veľkolepé kráľovské paláce, ktoré boli rezidenciou vládcov Katalánska od 13. do 15. storočia, a strážna veža kráľa Martího.

La Rambla – slávna pešia ulica, ktorá delí historické centrum na dve časti. Bola vytvorená v 18. storočí podľa obrysov stredovekých múrov. Na La Ramble sa nachádzajú impozantné historické budovy, množstvo obchodov, najväčšie divadlo v Barcelone a dojímavý trh Boqueria.

La Ribera – očarujúca štvrť, ktorú obľúbila bohéma. Kedysi tu žili najbohatší obyvatelia Barcelony. Dnes tu sú múzeá, umelecké galérie, reštaurácie a vínné bary.

Port Vell – stredoveká lodenica a prístav. Odtiaľto odchádzajú výletné lode. V budove z červenej tehly Palau de Mar sa nachádza jedno z najzaujímavejších múzeí v Barcelone – Múzeum histórie Katalánska.

Park de la Ciutadella – postavený v 19. storočí na mieste vojenskej pevnosti pre svetovú výstavu.

Sagrada Família – symbol Barcelony a dielo Gaudího, úch

vatná bazilika a jedna z najneobvyklejších kostolov v Európe. Je zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Je jedným z najznámejších dlhodobých stavebných projektov v Európe. Stavba baziliky začala Gaudí v 19. storočí, ale doteraz nie je dokončená.

Nachádza sa na severe Barcelony v štvrti Eixample. Sagrada Família je krásnym príkladom surreálnej architektúry v štýle Art Nouveau. Počas výstavby Antoni Gaudí nemal jasné nápady alebo plány. Menil vzhľad baziliky počas práce. Tento slávny katalánsky architekt plánoval práce dokončiť do 10-15 rokov.

Park Güell – ďalšia značka Barcelony. Tento veselý a farebný park bol vytvorený Gaudím a je zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Sú tu prechádzky, jaskyne, sieň so stĺpmi, kĺzavé schody a ďalšie očarujúce miesta roztrúsené po celej oblasti. Tieto kreatívne štruktúry sú zdobené fragmentmi farebnej keramiky. Z terasy parku je krásny výhľad na mesto a more. Sám Gaudí tento priestor veľmi miloval. Jeho domov sa tiež nachádzal tu.

Casa Milà (La Pedrera) – rezidenčný dom v modernistickom štýle v štvrti Eixample, postavený na začiatku 20. storočia. Je to jedna z najznámejších budov Gaudího a je zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Každá línia tejto budovy z prirodzeného kameňa je zakrivená, s oblúkovými oknami a balkónmi z kovu, ktoré sa krútia vo forme rastlín. Dokonca aj strecha má vlnitý tvar, doplnený dekoratívnymi komíňmi.

Casa Batlló – ďalšia Gaudího majstrovská dielo a jedna z najkrajších budov v Barcelone. Je to skvelý príklad modernistickej architektúry a je zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Táto rozprávková budova bola navrhnutá ako súkromné sídlo pre veľkého textilného magnáta Josepa Batlló. S voľnými formami a dekoratívnou fasádou táto rozprávková budova pripomína hrad z nadrealistickej rozprávky. Väčšina detailov dizajnu úplne odchádza od architektonických trendov.

Montjuïc – kopec pri prístave s najväčším parkom v Barcelone – Tibidabo – a starým židovským cintorínom. V krásnom paláci sa nachádza Národné múzeum umenia Katalánska s zbierkami umenia od 10. do 20. storočia.

Monestir de Pedralbes – kláštor zo 14. storočia, krásny príklad katalánskej gotiky. Nachádza sa v malebnom parku. V múzeu kláštora sa nachádza nádherná zbierka stredovekej umeleckej diela z 14. storočia.

Camp Nou – jeden z najväčších futbalových štadiónov na svete, domovský štadión FC Barcelona.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja